School Life

Meet Our Team

Alan Jasper Head teacher
John Bailey Deputy Head teacher
Jayne Aston Assistant Head/ Head of Science
Andy Davies Director of Maths
Andy Di Bernardo Assistant Head, Head of House
Oliver Harris Assistant Head/ Head of Humanities
Lianne Jones Assistant Head/ Designated Safeguarding Lead
Sue Jones Assistant Head/ Director of MFL/Director of ICT
Jonathan Marsh Assistant Head/ Director of Inclusion/ Deputy Safe Guarding Lead
Rachel Ward Assistant Head/ Director of English & Sixth Form
Miss Anderson SENCO/ Teacher
Daniel Bassett Head of House / Teacher
Heather Boswell Head of Maths / Teacher
Alexandra Botham Head of Music / Teacher
Jerome Connor Head of PE / Teacher
Sarah Davies Head of Humanities / Teacher
Kerry Garbett Head of House / Teacher
Olivia McEvoy Head of Computer Science / Teacher
Elizabeth Nicholls Head of Science / Teacher
Michael Norman Head of Chemistry / Teacher
Patricia Strachan Head of Art / Teacher
Hattie Warren Head of Drama
Mairi Williams Head of MFL / Teacher
Amy Campbell Head of English / Teacher
Jamie Horton Head of sixth Form /Teacher
Lee Martin Head of Boy’s PE/ Teacher
Rachel Ming Head of Biology/Teacher
Lissa Muir Head of Girl’s PE
Cheryl Bennett Teacher of RE
Matthew Bethel Teacher of Maths
Nicholas Bissell Teacher of Maths
Bradley Brookes Teacher of PE
Sally-Ann Budd Teacher of English
Bernadette Crehan Teacher of PE
Matthew Day Teacher of Languages
Gareth Evans Teacher of Maths
Rebecca Giles Teacher of Dance
Lucy Goldsmith Teacher of English
Elizabeth Groucutt Teacher of English
Hazel Harris Teacher of Art
Matthew Hawthorne Teacher of History
Amerjit Jeer Teacher of ICT
Shaun Jukes Teacher of English
Elena Knight Teacher of Languages
Jonathan Ming Teacher of Geography
Gemma Norton Teacher of Maths
Charlotte Oldnall Teacher of English
Bethan Skelding Teacher of English
Laura Skeldon Teacher of Maths
Simon Skidmore Teacher of Science
Marie Stobbart Teacher of Food & Nutrition
Heather Thomason Teacher of Science
Amy Toro-Pearce Teacher of Business Studies & PHSE
Tarminder Virdi-Jeer Teacher of ICT
Jessica Watson Teacher of PE
Peter Wingate Director Of Music /Teacher
Nathan Wyer Teacher of Music
Bethan Smith Teacher of English
Sam Allen Teacher of History
Alexia Bosq Teacher of MFL
Hannah Barnes Teacher of PE
Joanna Parker Teacher of Science
Karen Salt Head Teacher’s PA/ Office Manager/ HR
Georgia Lewis Attendance Officer/ Admin Suppor
Tracy Webb Examinations Officer/ Cover
Sarah Waterfield Librarian/Press Officer
Dawn Beddow First Aid Officer/ Admin Support
Susan Downing Admin Support/ Reprographics
Caroline Shee Admin Support
Anthea Southall Finance and Business Support Manager
Helena Davies Finance Assistant
Julie Hale Admin Support/ Student Hub
Marian Howard Admin Support/ Work Experience
Alison Turner Receptionist/ Admin Support
Dan Moore ICT Technician
Helen Chaudhury-Patel Teaching Assistant
Charlotte Hale-Law Teaching Assistant
Carly Flavell Teaching Assistant
Hollie Pearce Teaching Assistant
Georgie Pearson Teaching Assistant
Victoria Phillips Teaching Assistant
Brittany Roberts Teaching Assistant
Samantha Ayris School Games Organiser
James Brunton-Douglas Sports Apprentice
Elizabeth Coulter Bid Co-Ordinator
Raymond Farmer Senior Science Technician
Katherine Hillman Science Technician
Kieran Williams Sports Assistant
Benjamin Wood Site Manager
Daniel Slater Behaviour Manager
Louisa Smith Learning Mentor
Susan Stock Teaching Assistant
Lindita Velikaj Learning Mentor
Angela Lounds Learning Support
Richard Molland Learning Mentor
Guy Sheppard Cover Supervisor
Julie Pitt Cover Supervisor
Jamie Hayward Cover Supervisor
Kevin Walker Cover Supervisor
Ellie Shaw Apprentice Teaching Assistant